Czym zajmuje się fizjoterapeuta, a czym rehabilitant?
Rehabilitacja i fizjoterapia to słowa często używane zamiennie. Tymczasem nie są one tym samym, stąd łatwo domyślić się, że inaczej wygląda praca rehabilitanta, a inaczej fizjoterapeuty. Warto znać różnicę pomiędzy tymi dwoma dziedzinami, aby wiedzieć do kogo zwrócić się w potrzebie. Kim jest więc fizjoterapeuta, a kim rehabilitant?
Fizjoterapia a rehabilitacja
Ból wywołany przez kontuzję, ból pleców czy ból stawów – to stany, w których może pomóc nam rehabilitant i/lub fizjoterapeuta. Rehabilitacja polega na przystosowaniu osób, które utraciły sprawność fizyczną lub psychiczną, do normalnego życia w społeczeństwie. Dotyczy to także pacjentów z wadami wrodzonymi. Natomiast fizjoterapia to leczenie, które polega na oddziaływaniu na organizm człowieka (lub jego część) za pomocą różnych form energii, w tym:
- energii mechanicznej,
- energii cieplnej,
- energii świetlnej,
- energii wytworzonej podczas ruchu.
Jak widać, rehabilitacja jest pojęciem szerszym, ale zawiera w sobie fizjoterapię. Fizjoterapeuta nie zawsze jest więc w stanie pomóc pacjentowi, ale jeśli jest to możliwe, dokona takiej pomocy w sposób bezinwazyjny.
Fizjoterapeuci Warszawa – czym się zajmują?
Podczas gdy rehabilitanci mogą zajmować się zdrowiem fizycznym i psychicznym pacjenta, fizjoterapeuci skupiają się na tym pierwszym aspekcie – eliminując ból i przywracając sprawność organizmu chorego czy kontuzjowanego. Taki efekt osiąga się różnymi metodami. Fizjoterapeuta korzysta z leczniczej mocy hydroterapii, masaży czy terapii manualnych. W jego gabinecie pacjent może zostać objęty:
- fizykoterapią, która wykorzystuje bodźce fizyczne: wodę, ciepło, światło, pole magnetyczne,
- masażami leczniczymi za pomocą dłoni lub przyrządów,
- kinezyterapią, czyli leczeniem za pomocą ruchu,
- terapią manualną, czyli pracą z tkankami miękkimi i stawami.
Z czym iść do fizjoterapeuty?
Fizjoterapeuci w Warszawie przyjmują pacjentów z bólem pleców, stawów, z bólami głowy, ze schorzeniami neurologicznymi czy też po zabiegach operacyjnych. Popularnymi dolegliwościami, z którymi zgłaszają się mieszkańcy Warszawy do gabinetów fizjoterapii są bóle dotykające odcinka lędźwiowego kręgosłupa, szyi oraz bioder. Często problem dotyczy też rwy kulszowej, rwy barkowej, łokcia tenisisty lub łokcia golfisty. Osoby pracujące przy komputerze walczą natomiast z zespołem cieśni nadgarstka.
Jakiej pomocy można oczekiwać od fizjoterapeuty? Specjaliści z tej dziedziny zajmują się głównie:
- poprawą wydolności organizmu,
- łagodzeniem i eliminowaniem bólu,
- usprawnieniem funkcjonowania układu ruchowego,
- zapobieganiem nawrotom dolegliwości bólowych,
- usprawnianiem organizmu pacjenta po operacji.
Krótko mówiąc, do fizjoterapeuty przychodzimy z bólem, który pochodzi ze strony układu mięśniowo-stawowego. Po pomoc do gabinetu fizjoterapii można udać się również wtedy, kiedy towarzyszy nam przewlekły stres, skutkujący napięciem w całym ciele. Terapia pod okiem specjalisty często skraca bowiem drogę do odzyskania pełnej sprawności i poprawy komfortu życia.